חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך לבטל דו"ח תנועה במהירות ויעילות

תוכן עניינים

אחת ממטרותיה של משטרת ישראל הינה לפקח על עברייני תנועה ולתפוס את אותם נהגים שנוסעים בכבישים במהירות גבוהה מעל המותר. את האכיפה של חוקי התנועה, שמטרתה לסייע עבורם לתפוס את הנהגים שנוסעים במהירות מופרזת, מבצעת המשטרה באמצעות כמה אמצעים עיקריים:

  1. באמצעות מד מהירות לייזר
  2. באמצעות דבורה
  3. באמצעות מצלמות שמתעדות את מהירות הנהגים בכבישים.

 

מהי אחריותו של נהג שנתפס בגין מהירות מופרזת

לפי החוק, לבעל הרכב יש אחריות על כל עבירה שבוצעה עם רכבו, אלא אם כן יוכיח הוא כי אדם אחר נהג ברכבו, בזמן ביצוע העבירה. באופן זה, באם נהג נתן למישהו אחר לנהוג ברכבו ואותו אדם נתפס ע"י מצלמת מהירות בזמן שנהג במהירות מופרזת, דו"ח התנועה יישלח ישירות לבעל הרכב ויהיה עליו לתת את הדין בנוגע לכך, כלומר, הוא יאלץ לקבל את העונש וזאת משום שהינו בעל הרכב.

אולם, באם הנהג ייתפס ע"י שוטר, בזמן אמת (ולא ע"י המצלמה), דו"ח התנועה ייכתב על שמו ולא על שם בעל הרכב מאחר ובמצב כזה, הדגש מושם על מי שנהג בפועל ברכב ולא על מי שיש לו בעלות על הרכב.

 

כיצד ניתן להסב דו"ח תנועה לאדם אחר?

כאמור, באם רכבו של אדם נתפס בעין מצלמת המהירות, בשל מהירות מופרזת, דו"ח התנועה יישלח ישירות לבעל הרכב, עם צילום של רכבו. אולם, אם בזמן ביצוע עבירת המהירות נהג ברכב אדם אחר, ובעל הרכב ירצה לנקות את עצמו מאשמה ולהעביר את הדוח על שם האדם שנהג ברכבו בזמן ביצוע העבירה, הוא יוכל להסב את דו"ח התנועה על שמו של האדם שנהג ברכב. אולם, פעולה זו לא תמיד פשוטה והיא מותנית ברצונו של האדם, שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה, להסב את הדו"ח על שמו. כלומר, באם יסרב הוא לשתף פעולה ולא יסכים להסב את הדו"ח על שמו, אזי ייאלץ בעל הרכב לשאת באשמת ביצוע עבירת התנועה ולשאת בעונש הכרוך בכך וזאת מתוקף "חזקת בעלות".

 

דרכים לביטול הדו"ח

ככלל, בעבירות מהירות קיים מדרג של חומרת העבירה, שמשמעותו היא שככל שהפער בין המהירות המותרת ובין המהירות שהיתה בפועל, הינו גדול, כך חומרת העונש שיקבל מבצע העבירה – יהיה גדול יותר. על עבירות אלה ישנם עונשים מוגדרים בחוק, אך יחד עם זאת, אם המואשם בביצוע העבירה מעוניין לערער על קבלת הדו"ח ולסות לבטלו, יוכל הוא להישפט (בבית משפט לתעבורה) תוך 90 ימים, מרגע שקיבל את הדו"ח. לאחר הדיון בבית המשפט, יוכרע האם מקבל הדו"ח הינו חף מפשע ופטור מן הדו"ח שקיבל או האם הוא אשם ועליו לשאת בעונש שקיבל.

בכדי להגביר את סיכויי ההצלחה בדיון בבית המשפט, בנוגע לביטול הדו"ח, ההמלצה היא להיעזר בסיוע של עו"ד מומחה בתחום, שיוכל לסייע עבורכם בביטול דו"ח התנועה במהירות.

בהקשר זה, עורך דין תעבורה יערית אוליאל, אשר מתמחה בתחום התעבורה, תוכל לסייע עבורכם באם קיבלתם דו"ח תנועה בגין מהירות מופרזת (או בגין עבירת תנועה אחרת).

קנס

מאמרים נוספים

איש קורא
טיפים ומידע על אלימות במשפחה
עורך דין דיני עבודה בתל אביב

בחירה נכונה של עורך דין דיני עבודה יכולה לסייע בהגשת תביעה או כתב הגנה, במגוון רחב של תחומים ונסיבות. עם זאת, חשוב לדעת לפי מה

קרא עוד »
 הערכת מסוכנות לבעל מכה

בעיית האלימות במשפחה היא בעיה מאוד רווחת. כחלק מהטיפול בבעיה הזו, בית המשפט ורשויות הרווחה נעזרות בכלי משמעותי שנקרא הערכת מסוכנות. הערכת מסוכנות היא הערכה

קרא עוד »