חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלימות במשפחה הביאה לגירושין? זה מה שצריך לעשות

תוכן עניינים

אלימות היא דרך פעולה חמורה הראויה לכל גינוי אפשרי, במיוחד כשמדובר באלימות במשפחה. כאשר מדובר במקרה אותו לא ניתן לפתור באמצעות טיפול ושיקום, קרוב לוודאי כי מציאות חיים אלימה זו תוביל בסופו של דבר לגירושין. היות ומדובר במציאות קשה ממילא, חשוב שתדעו מה צריך לעשות כדי לבצע הליך גירושין מהיר ויעיל

 

אלימות במשפחה

כמדינה דמוקרטית, ערך כבוד האדם וחירותו הוא ערך נעלה שאין לו תחליף, אותו יש לכבד ולשמור מכל משמר. לצערנו, אנחנו נחשפים לא אחת למקרי אלימות, המתבטאת באמצעות תקיפה פיזית ממש או באמצעות התעללות מילולית ו/או נפשית באדם אחר. בין סוגי האלימות הרבים והשונים, ביניהם מבדיל החוק הישראלי, ניתן למצוא את קטגוריית האלימות במשפחה.

אלימות ככלל היא תופעה מגונה ביותר, בה אדם משתמשת בהתנהגות כוחנית, פיזית או מילולית, כדי לפגוע באחר ולהשפיל אותו. אך כשמדובר באלימות בתוך המרחב שאמור להיות הכי מוגן ואינטימי שלנו, התא המשפחתי, כגון אלימות בין בני הזוג, או בין ההורים לילדיהם, נראה כי מדובר בסוג אלימות המערער על כל המוסכמות החברתיות הנורמטיביות.

 

התייחסות המחוקק לאלימות במשפחה

היות ולרוב מדובר ביחסי כוחות שאינם שוויוניים ואופי עבירות חמור, אשר לרוב גורם לקורבן להסס בפני ההחלטה לפנות לגורמי החוק והאכיפה הרלוונטיים, משטרה או עורכת דין לדיני משפחה מורכבים, החוק הישראלי מתייחס בחומרה רבה לנוקטים באלימות במשפחה, מתוך רצון ליצור הרתעה מחמירה. כך, העונשים הקבועים בחוק נעים מ-4 שנות מאסר בגין עבירת "תקיפה סתם" ועד 20 שנות מאסר בגין "חבלה בכוונה מחמירה".

 

גירושין עקב אלימות במשפחה

כאמור, חובה עלינו להתנהג בכבוד הראוי לכל אדם, על אחת כמה וכמה כשמדובר במשפחה הגרעינית הקרובה אלינו. אלימות פיזית, מילולית ואף כלכלית, עומדת בניגוד גמור לחובה של הבעל לדאוג למקום מגורים שקט ושלו עבור אשתו וילדיו הקטינים, חובה הנגזרת מהזכות למזונות.

אישה הסובלת מסוגי האלימות דלעיל, יכולה להגיש בקשה למדור שקט ושלו בבית המשפט, כאשר היא יכולה לבקש בתביעתה להורות לבן הזוג האלים להימנע ממעשיו האלימים ואף לבקש את הרחקתו ממקום מגוריהם. ככל והאישה מעוניינת בכך, הרי שעומדת לה הזכות להגיש במסגרת תביעתה למזונות בבית הדין הרבני, בקשה למדור שלו ושקט.

 

מה צריך לעשות במקרה של בקשת גירושין?

תביעת הגירושין, המוגשת לפתחו של בית הדין הרבני, צריכה להיות מפורטת ככל האפשר, בכדי להצדיק את מתן הגט ולהביא לסיומו של קשר הנישואין. היות וההליך מבוצע בבית הדין הרבני, מומלץ להיוועץ בעורכת דין לדיני משפחה מורכבים או בטוען רבני מוסמך בכדי להרכיב עילת גירושין מוצדקת.

ככלל, את מעשי האלימות השונים יש לתעד ולהוכיח באמצעות ראיות שונות, כמו מסמכים רפואיים, הקלטות, עדים וכדומה. במקרה ובית הדין השתכנע כי אכן מדובר במצב של אלימות במשפחה, בכוחו אף לכפות גט על הבעל הנוהג באלימות.

מאמרים נוספים

עורך דין משפחה
טיפים חכמים לעריכת צוואה

עריכת צוואה היא אף פעם לא נושא קל. חלק מהקושי נובע מהחשיבה על העתידית המפחידה שבגללה עלינו לערוך צוואה, וחלק מהעניין שאף פעם לא נעים

קרא עוד »