חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

 הערכת מסוכנות לבעל מכה

תוכן עניינים

בעיית האלימות במשפחה היא בעיה מאוד רווחת. כחלק מהטיפול בבעיה הזו, בית המשפט ורשויות הרווחה נעזרות בכלי משמעותי שנקרא הערכת מסוכנות. הערכת מסוכנות היא הערכה של איש מקצוע באשר לרמת סיכון שנצפה לעתיד מבן הזוג המכה.

להערכת המסוכנות ישנן השלכות משפטיות רבות. למשל, במידה ונקבעת רמת מסוכנות נמוכה, השופט יכול לנטות שלא להעריך מעצרים, לבטל צווים הרחקה או הוצאה מהבית או להגמיש את הדרישות הטיפוליות השונות שהוא מטיל על בן הזוג טרם הוא פוגש את ילדיו, למשל.

כמו כן, הכלי של הערכת מסוכנות הוא משמעותי לפי חוק מניעת אלימות במשפחה גם למצבים שבהם הוצא צו מניעת החזקת נשק – ככל שמדובר באדם שהוערך כמסוכן לא יוחזר לו הנשק. במסגרת אחרת, הבחינה יכולה לשמש גם לאשפוז בכפייה במידה והמסוכנות קשורה במניעים פסיכיאטריים מסוימים.

לכן – כפי שניתן לראות – הכלי של הערכת מסוכנות הוא בעל חשיבות עצומה בהליכים המשפטיים. בדיוק מהסיבה הזו חשוב להבין את הכלי הזה ואת הפרמטרים השונים שעומדים מאחוריו.

 

בירור פסיכיאטרי

השלב הראשון בהערכת המסוכנות הוא בירור פסיכיאטרי אודות המכה. נבחנים מקרי עבר של אלימות, אופן האלימות ומהם הדפוסים האלימים, משם ניתן להבין את הקונקרטיות ואת רק מוצקותו של האיום לאלימות בהווה.

לאחר מכן מייצרים פרופיל פסיכולוגי של המתנהל באלימות ובוחנים את ההתנהלות שלו במערכת היחסים הזוגית, את מקורה של האלימות ומה היא נועדת להשיג. כל אלו חשובים מאוד הן לטיפול באלימות והן להבנת המניעים והמסוכנות של המכה.

 

בחינה חברתית קהילתית

מלבד הבחינה הפסיכיאטרית מבינים מה המשמעות של שילובו של המכה בחזרה בקהילה שממנה הוא הגיע. בחינת שילובו בסביבה יכולה להאיר באור חדש את המסוכנות שלו – הסביבה יכולה לייצר תמריצים ומניעים לאלימות או דווקא למגר אותה.

הבחינה החברתית יכולה להישען גם על מאפיינים אחרים כמו השיוך הדמוגרפי, נתונים סטטיסטיים מסוימים, מצב כלכלי, עבר משפחתי (למשל האם ידוע על הורים מכים) או כל כלי אחר שיכול לסייע לבעל המקצוע על מנת להעריך נכונה האם מדובר באדם שיהיה מסוכן.

התפקיד של הערכת המסוכנות היא להעריך כיצד, כמה ואיך ימשיך לפגוע בבני הסביבה שלו, ביחס למסכת העובדתית המסוימת של הסביבה (המשפחה, החברה והקהילה) שהוא נמצא בה. בשלב הזה יכולים להתייעץ באנשי מקצוע כמו העובדת הסוציאלית שמטפלת בבת הזוג המוכה ומסייעת בשילובה בחזרה לחברה.

 

תוכנית שיקומית

לעיתים, הערכת המסוכנות יכולה לכלול אלמנטים שקשורים גם לאופן שיקומו של המוערך לאחר שסקרו את המסוכנות שלו. משום שהמסוכנות של כל אחד נובעת ממקומות אחרים – גם הטיפול הדרוש על מנת להחזירו לתלם היא אחרת.

להמלצות ולתוכנית הטיפולית ישנה חשיבות משפטית רבה, שעורך דין אלימות במשפחה יכול להרחיב את ההשלכות של הערכה כזו לעומת אחרת במאבקים משפטיים עתידיים.

מאמרים נוספים

איש קורא
טיפים ומידע על אלימות במשפחה
עורך דין דיני עבודה בתל אביב

בחירה נכונה של עורך דין דיני עבודה יכולה לסייע בהגשת תביעה או כתב הגנה, במגוון רחב של תחומים ונסיבות. עם זאת, חשוב לדעת לפי מה

קרא עוד »