חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חקירה באזהרה – מה חשוב לדעת?

תוכן עניינים

חקירה באזהרה היא בעצם יריית הפתיחה בהליך פלילי שנפתח כנגד אדם זה או אחר. לאחר החקירה יוחלט האם יש לסגור את התיק הפלילי, להעבירו למשטרה לשם איסוף ראיות נוספות, או לסגור אותו בלי להגיש כתב אישום. מסיבה זאת זימון לחקירה באזהרה מהווה אירוע משמעותי שאין לקחת בקלות ראש. התגובה של המזומן לחקירה וכן התנהלותו בחקירה עצמה, ישפיעו רבות על מהלך התיק בהמשך.

 

חקירה באזהרה ועדות פתוחה, מה ההבדל?

חקירה באזהרה נערכת בשני מקרים עיקריים – במקרה והוגשה תלונה כנגד הנחקר או במקרה שנאספו נגדו מספיק ראיות בכדי להעיד על מעורבות בפעילות פלילית. הזמנה לחקירה מסוג זה מעידה כי המזומן לחקירה הוא חשוד בעבירה פלילית ועלול להיות מוגש נגדו כתב אישום.

לעומת זאת הזמנה לעדות פתוחה נעשית כאשר המשטרה מאמינה כי נותן העדות היה עד למעשה פלילי זה או אחר. משמעות הדבר כי אין המזומן לחקירה זאת חשוד כרגע בפעילות פלילית, אך חשוב לדעת – עדות פתוחה עלולה להפוך לחקירה באזהרה בכל זמן במהלך העדות.

 

מה הזכויות השמורות לנחקר באזהרה?

לנחקר באזהרה יש מספר זכויות הכוללות את הקראת האישומים נגדו, קרי הסבר שיש לו את זכות לשמור על זכות השתיקה ולא להפליל את עצמו. בנוסף קיימת לו הזכות להיחקר בשפתו וכמו כן הזכות להיוועץ עם עורך דין בטרם תתחיל החקירה.

במקרה והזימון לחקירה באזהרה נעשה מראש, ניתן ליצור קשר עם עורך דין בזמן הזה, ובמידה והחקירה נעשתה לאחר מעצר ובלי שהיה לנחקר הזכות להיוועץ עם עורך דין, על המשטרה לאפשר לו ליצור קשר בהקדם עם עורך דין לשם התייעצות.

כך גם הדבר בחקירה של עדות פתוחה שהופכת במהלכה לחקירה באזהרה – על השוטר החוקר להודיע לנחקר כי העדות הפתוחה הפכה לחקירה באזהרה, ושמעתה והלאה הוא נחקר כחשוד, ולאפשר לו ליצור קשר עם עורך דין. ליווי עורך דין פלילי בעת החקירה היא זכות המוענקת לכל אזרח שנחקר וכדאי להשתמש בה.

 

איך מתנהלת בדרך כלל הזמנה לחקירה והחקירה עצמה?

חקירה באזהרה יכולה להיות קבועה מראש או להיעשות בהפתעה. במהלך החקירה הנחקר נשאל מספר שאלות בנוגע למעורבותו בפעילות פלילית שבה נוגעת החקירה. חשוב להזכיר כי לכל נחקר יש את האפשרות לשמור על זכות השתיקה וזאת בכדי להימנע מהפללה עצמית. במקרים מסוימים בסוף החקירה הנחקר ישוחרר לביתו, ובמקרים אחרים הוא ייעצר ל24 שעות לאחריהן יש צורך להביא אותו בפני שופט.

 

מה יש לעשות במידה וזימנו אותי?

במידה וזימנו אותך לחקירה באזהרה, יש להיוועץ עם עורך דין פלילי באופן מיידי. גם במקרים בהם הוזמנת למתן עדות פתוחה או שקצין המשטרה שזימן אותך לחקירה סירב למסור לך פרטים על אופי החקירה – כדאי להרים טלפון לעורך דין מנוסה בתחום, שיעזור לך להבין מה מצבך ואיך עליך להתנהל בזמן החקירה.

חקירה באזהרה - מה חשוב לדעת?

מאמרים נוספים

גברת צדק
עורך דין פלילי
מהם דיני משפחה ואלימות?

דיני המשפחה בישראל הם תעלומה עבור אזרחים רבים. רובנו נדע להגיד כי חלקים מדיני המשפחה מסורים לדין תורה ושאר הדינים כפופים לדין האזרחי, נדע שהם

קרא עוד »