כיצד ממומש כתב ערבות?

תוכן עניינים

כתב ערבות, הוא כתב שאנו מכירים ממגוון תחומים בחיים ואנו נידרש לו לא פעם ולא פעמיים במהלך הדרך – בין אם מדובר בהלוואות משפטיות, חתימות על שכירות בדירה וכדומה. מדובר בכתב המחייב אותנו, לערוב ולכסות על צד ב' במידה והוא לא ממלא את ההלוואה, החוב או ההתחייבות שהוא נושא עבור צד ג'. לכן הוא גם יגיע למימוש רק במידה וצד ב' אכן לא מילא אחר ההתחייבות שלו – ורק במקרה כזה, אנחנו בכלל נכנסים לתמונה. מהסיבה הזו רבות אנשים מקלים ראש בכתב הערבות אך זכרו, שלא מעטות הפעמים בהן תידרשו לקיים את כתב הערבות, ותהיו חשופים לתביעה. לכן חשוב להבין כל שניתן על הנושא, ולהתכונן אליו מראש. לפניכם הכל על כיצד ממומש כתב ערבות.

 

מה הוא בדיוק כתב ערבות?

כתב ערבות הוא כתב ממשפטי מחייב, המפרט התחייבות מצד החותם לערוב ולמלא אחר אדם אחר, מול צד שלישי. כלומר מדובר בהתחייבות מצד אדם, לשלם או לבצע דבר מה במקום הצד השני במידה והוא אינו עושה כן עבור הצד השלישי.

לכן ברור ומדובר בכתב שמתממש רק במידה והצד השני עליו העורב חותם, אכן כשל במילוי ההתחייבות בעצמו. רק במקרה כזה, ההתחייבות של כתב ערבות תצטרך להתממש ולצאת לפועל. כתב הערבות מוכר ונפוץ כיום במגוון תחומים, למשל ערבות בנקאית להלוואות מן הבנק, או מול בעל דירה בדמי השכירות וכדומה. לעוד מידע על כתב ערבות היכנסו לאתר yml-law.co.il.

 

איך מממשים את כתב הערבות?

כתב הערבות מגיע למימוש, רק במידה ואכן האדם עליו התבצעה הערבות – כלומר הצד השני, עליו הצד הראשון ערב בכתב הערבות – אכן לא שילם, החזיר את ההלוואה או ביצע את ההתחייבות שהייתה מוטלת עליו. כלומר ברוב המקרים, כתב הערבות משמש רק להגנה ולאמצעי בטיחות עבור הצד השלישי, שמבטיח לו שלא משנה מה, הוא יקבל את מה שחייבים לו, ולא מגיע לכדי מימוש בכלל. אך במידה ואכן יש צורך במימוש כתב הערבות וההתחייבות לא מולאה – המימוש יהיה על ידי צירוף הערב אל התביעה בכתב התביעה לפירעון ההתחייבות.

 

כיצד יכול לסייע עורך דין בענייני הערבות?

חתימה על הסכם ערבות רבות נעשית בהקלת ראש, אך חשוב לזכור כי מדובר בכתב שיכול להכניס אתכם לתביעה גם כן, ולסכן את עתידכם הכלכלי והמשפטי. מהסיבה הזו, מומלץ לערב עורך דין, הן בתחילת הדרך לפני החתימה, והן בסוף הדרך במידה ואכן אתם נדרשים למלא את ההתחייבויות המדוברות עליהם חתמתם.

לפני החתימה על הכתב, חשוב להבין על מה אתם חותמים ומומלץ אף להתייעץ עם עורך דין בכל הנושא הזה כדי לבטח את עצמכם כמה שניתן. במידה ואתם מתבקשים למלא אחר ערבות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המבין בתחום הערבות כדי לוודא שמדובר בכתב חוקי ומתאים עבורכם, והכל נעשה בהתאם לחוק.

עו

מאמרים נוספים

הפרעות בבלוטת התריס
עריכת דין
כל המידע על הפרעות בבלוטת התריס

בלוטת התריס אחראית על שלל מערכות בגוף, על ייצור של הורמונים שונים, ולמעשה מעורבת בהמון תהליכים חשובים שיבטיחו את תקינות הגוף. לעתים, הפרעה בבלוטת התריס

קרא עוד »
אנשי משפט
עריכת דין
מתי צריך שירותי נוטריון לגרמנית?

בשנים האחרונות נרשמה עלייה בקשרים הישראליים – גרמניים, בין אם זה בהקשרים משפטיים, עסקיים או פרטיים. בשל כך עלה הצורך בתרגום נוטריוני מעברית לגרמנית ולהפך,

קרא עוד »
תיק פלילי
עריכת דין
האם ביצוע האזנת סתר זה חוקי?

לפני כחודש סערה מדינת ישראל עקב הגילוי שמשטרת ישראל ביצעה האזנות סתר לאזרחים, חברי כנסת ובעלי תפקידים שונים. הסערה נבעה מכך שהנעקבים כמובן לא ידעו

קרא עוד »
מכון בוררות
עריכת דין
איך תבחר את הבורר המתאים?

הליך בוררות הוא לעיתים הפתרון הנכון ביותר בעולם יישוב הסכסוכים: הוא חוסך לצדדים המעורבים זמן וכסף רב, ויכול למצוא את הפתרון הטוב ביותר בהתאם לנסיבות

קרא עוד »