מיהם האנשים שמקבלים פטור ממס הכנסה על פי החוק

תוכן עניינים

תשלום מס הכנסה הוא תשלום חובה בגין כל הכנסה לכל תושב במדינת ישראל. חישוב תשלום המס מחושב כך שככל שההכנסה גבוהה יותר, כך אחוז המס הנדרש לתשלום מתוך ההכנסה גבוה יותר. עובדה זו מקשה על אנשים רבים וכולם חולמים על פטור ממס הכנסה. על פי החוק, ניתן לקבל פטור ממס הכנסה במצבים מסוימים. איך מקבלים את הפטור? המשיכו לקרוא:

 

פטור ממס הכנסה

באופן עקרוני ניתן לקבל פטור ממס הכנסה בשני מצבים:
1. קבלת הפטור ישירות מרשות המיסים, במקרים מסוימים שמיד נסקור.
2. האזרח לא צריך לשלם מס הכנסה בעקבות הכנסה נמוכה או הטבות מס שונות.

 

פטור ממס הכנסה לבעלי נכות רפואית

רשות המיסים קבעה כי בעלי נכות רפואית משוקללת בשיעור של 90% ומעלה לצמיתות או לאלו שנקבעה נכות כזו למעלה 185 ימים, יזכו לפטור מתשלום מס הכנסה.

על מנת לממש את הפטור על פי החוק, על האדם בעל הנכות הרפואית לגשת לוועדה רפואית מטעם רשות המיסים. בוועדה ייבדק מצבו הרפואי, יקבע אחוז הנכות ומשך הזמן בו הנכות תהיה בתוקף. אם לאחר הוועדה, התובע לפטור יהיה זכאי, הוא יקבל אישור על כך מפקיד השומה.

בנוסף, גם עיוורים בעלי תעודת עיוור יהיו זכאים באופן אוטומטי לפטור מתשלום מס הכנסה. הפטור יינתן על ידי פקיד השומה בהצגת תעודת עיוור בתוקף.

 

פטור ממס הכנסה בעקבות ריבוי נקודות הזיכוי

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי הן הטבות מס ששווה כסף, כלומר הנחה בתשלום מס הכנסה. נקודת זיכוי אחת שווה 236 ש"ח בחודש ו- 2,676 ש"ח בשנה.

כל תושב במדינת ישראל מקבל 2.25 נקודות זיכוי ואילו הנשים מקבלות תוספת של 0.5 נקודת זיכוי.

 

איך ניתן לקבל נקודות זיכוי נוספות?

רשות המיסים קבעה מספר קריטריונים לקבלת נקודות זיכוי נוספות:

* התגוררות בישוב המוגדר כפריפריה – רשות המיסים מגדירה בכל שנה את הישובים המזכים, היקף נקודות הזיכוי המתקבלות משתנה בין ישוב לישוב.
* הורות לילדים – ניתן לקבל נקודות זיכוי בעבור כל ילד, היקף נקודות הזיכוי משתנה בהתאם לגיל של הילד.
* סיום שירות צבאי או מילואים.
* סיום לימודי תעודה או לימודים אקדמאיים ועוד.

אלו הקריטריונים הנפוצים אך יש עוד קריטריונים לקבלת נקודות זיכוי. על מנת לקבל את נקודות הזיכוי יש לפנות לחשבי השכר בחברה, לעדכן את טופס 101 ולהציג הוכחה על עמידה באותם הקריטריונים.

 

איך ממשים את נקודות הזיכוי?

ברגע שמספר נקודות הזיכוי מעודכן בתלוש השכר, החישוב מבוצע אוטומטי.

בהתאם לגובה ההכנסה של העובד נקבע אחוז המס לתשלום, מתוך אחוז המס, אתם מקבלים את ההנחה בשווי נקודות הזיכוי. אם ההנחה היא גבוהה יותר מתשלום המס, אתם מקבלים פטור ממס הכנסה והניכוי לא יופיע בתלוש המשכורת.

 

לסיכום, פטור ממס הכנסה

ניתן לראות כי ניתן לקבל פטור ממס הכנסה בעקבות נכות רפואית או ריבוי נקודות זיכוי. בדקו למה אתם זכאים ופעלו למען קבלת פטור מתשלום מס הכנסה.

סמל משפטי

 

מאמרים נוספים

הפרעות בבלוטת התריס
עריכת דין
כל המידע על הפרעות בבלוטת התריס

בלוטת התריס אחראית על שלל מערכות בגוף, על ייצור של הורמונים שונים, ולמעשה מעורבת בהמון תהליכים חשובים שיבטיחו את תקינות הגוף. לעתים, הפרעה בבלוטת התריס

קרא עוד »
אנשי משפט
עריכת דין
מתי צריך שירותי נוטריון לגרמנית?

בשנים האחרונות נרשמה עלייה בקשרים הישראליים – גרמניים, בין אם זה בהקשרים משפטיים, עסקיים או פרטיים. בשל כך עלה הצורך בתרגום נוטריוני מעברית לגרמנית ולהפך,

קרא עוד »
תיק פלילי
עריכת דין
האם ביצוע האזנת סתר זה חוקי?

לפני כחודש סערה מדינת ישראל עקב הגילוי שמשטרת ישראל ביצעה האזנות סתר לאזרחים, חברי כנסת ובעלי תפקידים שונים. הסערה נבעה מכך שהנעקבים כמובן לא ידעו

קרא עוד »
מכון בוררות
עריכת דין
איך תבחר את הבורר המתאים?

הליך בוררות הוא לעיתים הפתרון הנכון ביותר בעולם יישוב הסכסוכים: הוא חוסך לצדדים המעורבים זמן וכסף רב, ויכול למצוא את הפתרון הטוב ביותר בהתאם לנסיבות

קרא עוד »