פגיעה מינית בילדים ובקטינים

תוכן עניינים

פגיעה מינית הינה טראומה משמעותית עבור האדם הנפגע. כשמדובר בילד הפגיעה הנפשית עשויה להיות במקרים רבים משמעותית הרבה יותר. לכן גם הטיפול והענישה כנגד פגיעות מהסוג היא משמעותית. 

 

מהי פגיעה מינית

ישנן פעולות רבות אשר מוגדרות בתור פגיעה מינית מבחינת לשון החוק. באופן עקרוני נכללים בהגדרה זו כל פעולה בעלת אופי מיני המבוצעת על/ב/ליד/עם קטין.

פגיעות מיניות כוללות בתוכן פגיעה פיזית כמו אונס ומעשה סדום, כמו גם נגיעות מיניות באיבר המין של הקטין. כמו כן, התפשטות או קיום יחסי מין מול קטין נחשבים גם הם לפגיעה מינית. בהגדרת הפגיעה מינית נכללים גם צילומים אינטימיים ופורנוגרפיים של הקטין ושליחת תמונות מהסוג אל הקטין עצמו.

 

האם יש הבדל בהגדרה לעומת בגיר?

לאדם מעל גיל ההסכמה יש את היכול להחליט על עצמו ולבחור לקיים את המגע המיני. לעומת זאת, קטינים אינם מודעים להשלכות של המעשים הללו והם אינם יכולים להחליט באופן אמיתי ונכון. לכן, גם מעשה מיני אשר התרחש כביכול בהסכמה, נחשב לפגיעה מינית.

 

מה ההשלכות?

כפי שאמרנו, סוגי הפגיעות המיניות הן רבות ולכן ההשלכות על הקטין עשויות להיות שונות. את ההשלכות ניתן לחלק למספר סוגים. הקבוצה הראשונה כוללת את כל ההשלכות הפיזיות. למשל בעת מעשה של אונס או מעשה סדום ישנה פגיעה פיזית באיברי המין של הקטין. כמו כן, במקרים רבים פגיעה מינית נעשית תחת איומים או בליווי של אלימות פיזית.

הסוג השני של ההשלכות מגיע מתוקף היכולת של המוח האנושי ושל ילדים בפרט להדחיק. ילדים רבים נוטים להדחיק למשך שנים רבות את האירוע הפגיעה. במקרים כאלו ההשלכות יגיעו בתקופה מאוחרת (ביחס לזמן האירוע עצמו) והן יכולות להיות מלוות בהתקפי פחד, בהתקפי זעם, בפחד ממחויבות או מיחסי מין.

הסוג השלישי של ההשלכות הינה פגיעה נפשית אשר מתבטאת כבר בגיל הילדות. מדובר על ספקטרום רחב מאוד של תגובות של הילד. החל מהסתגרות והרחקה של אנשים ועד מעשי אלימות ופגיעה באנשים אחרים ובעצמו.

 

פגיעה במשפחה

פגיעה מינית בקטין נחשבת לאחת הטראומות הגדולות שקטין יכול לעבור בחייו וכשהמעשה מתבצע בבן משפחה הפגיעה היא משולבת וקשה יותר. הסיבות לכך הן שתיים, הראשונה קשורה לעובדה שבדרך כלל פגיעה במשפחה (המצומצמת או המורחבת) תהיה ארוכת טווח וחוזרת לאורך שבועות, חודשים ואף שנים.

הסיבה השנייה הינה העובדה שהמשפחה שלנו נחשבת למקום הבטוח שלנו ולאנשים הכי קרובים שלנו שאמורים לשמור עלינו. כשילד חוו פגיעה מינית במשפחה הוא חוו גם שבירה של האמון באנשים הקרובים לו מכל. במקרים רבים, הילד יתבייש או יפחד להגיד, כדי לא להרוס את המשפחה או כדי שלא יכעסו עליו ולכן גם הגילוי על המקרה יעשה בשלב מאוחר יותר והטיפול יחל מאוחר.

 

טיפול וענישה

מדינת ישראל ומערכת המשפט מבינים את חומרת הפגיעה המינית בכלל ובקטינים בפרט. לכן הענישה כנגד נחשבת למחמירה יחסית. כמו כן, חוק ההתיישנות מאפשר להתלונן על פגיעה מינית של קטין עד 35 שנה מרגע הפגיעה. החלק החשוב יותר בכל הנוגע לקטין עצמו הינו טיפול ראוי. ישנם גופים ומרכזים רבים המתמחים בטיפול וייעוץ לקטינים שעברו פגיעה וכן להורים שלהם. חשוב מאוד לא לשמור בבטן ולטפל, כדי שלקטין יהיה סיכוי לעתיד טוב ובריא.

מאמרים נוספים