חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

4 טיפים מקצועיים לתהליך מכירת נדל"ן

תוכן עניינים

אדם שיש ברשותו נדל"ן, אוחז בפוטנציאל ליהנות מרווח כספי גבוה מאוד.

יחד עם זאת, לצד פוטנציאל זה, קיים פוטנציאל לא מבוטל להיקשרות בעסקה שעשויה להוליד נזקים, טרדות והליכים משפטיים.

על מנת להימנע ממצבים מען אלו ולהשלים עסקת מכירת נדל"ן מוצלחת, יש להקפיד על מספר כללים המנויים בטיפים הבאים.

 

טיפ ראשון – שליטה במידע המשפטי

אדם אשר מפיץ ברבים את רצונו במכירת נדל"ן, נדרש לאפשר לקונה הפוטנציאלי לערוך בדיקות  מקיפות אודות הקרקע עליה יושבת הדירה או העסק המוצעים למכירה. בדיקה זו עשויה לגלות פרטים מסוימים אודות מצבו המשפטי של הנכס כגון קיומו של שעבוד, או כשל מצד הקבלן  בביצוע הליכי איחוד וחלוקה של הקרקע במקרה של דירה בבית משותף, אשר עשויים להרחיק את הקונה.

על מנת למנוע מצב שכזה, מוטב לערוך את הבדיקה המקדימה בטרם שיווק הדירה, ולבחון האם מדובר בהליכי הסדרה משפטיים שהינם אפשריים בביצוע. פעמים רבות, השקעה בביצוע הליכי איחוד וחלוקה טרם שיווק הדירה למכירה, עשויה למנוע את הישארותה של הדירה המוצעת על מדף המכירה לפרק זמן ארוך. ניתן לבצע הליכים מעין אלה בליווי של עו"ד ונוטריון שמעון האן.

 

טיפ שני – שליטה במידע התכנוני

חלק חשוב ומרכזי בשיווק נדל"ן, הוא קביעת המחיר בו הוא ישווק. על מנת לקבל מושג אמיתי אודות שווי הדירה, יש לבחון לא רק את נתוניה הפיזיים כגון שטח ומצב תחזוקתי, אלא גם את הפוטנציאל התכנוני שלה מצד אחד והבעיות התכנוניות שלה מהצד האחר. בחינה מעמיקה תאפשר לעדכן את המחיר ולגבות סכום גבוה כאשר הדירה נהנית ממצב תכנוני המאפשר את הרחבתה.

 

טיפ שלישי – העברת נטל בדיקת הדירה לשכמו של הקונה

אחת החובות הקיימות בחוקי החוזים והמקרקעין, היא חובת המוכר לנהוג בתום לב ולא להסתיר פרטים אשר יש בהסתרתם כדי ליצור ממצג שווא בפני הקונה באשר למצבו של הנכס. על כן, ככל שקיים פגם נסתר שהוא בידיעת המוכר, על המוכר לציין את קיומו בפני הקונה.

יחד עם זאת, על מנת שלא לעסוק בטענות אודות ליקויים לאחר כניסת הקונה לדירה ואשר אינם בידיעתו הקודמת של המוכר, יש לאפשר לקונה לבדוק את הדירה, ולקבוע בחוזה כי בכפוף לבדיקה וממצאיה, לא יועלו טענות עתידיות לגבי ליקויים באחריות המוכר.

 

טיפ רביעי – קביעת מנגנוני הגנה קשיחים מפני הפרה

היקשרות בחוזה עם קונה אשר אינו מעביר תשלומים במועד, עשוי ליצור מצב שבו המוכר מוצא עצמו קשור בחוזה המנוע ממנו למכור את הדירה לאחר, בעוד שרכיב התמורה אינו מבוצע כיאות על ידי הקונה. מסיבה זו, רצוי לקבוע בחוזה המכר מנגנונים קשיחים שיאפשרו למוכר לבטל את החוזה במקרה של כל הפרה בהעברת התשלום במועד.

 

מכירת נדל"ן – עושים זאת בטוח

המפתח לעסקת מכירה מוצלחת הוא בליווי משפטי אשר תכליתו לפרק כל מוקש שעשוי למנוע מהמוכר להגיע אל היעד של מכירת הדירה במהירות ובקלות. מסיבה זו, רצוי כי כל הליך המכירה יהיה בליווי עורך דין העוסק דרך קבע בדיני מקרקעין.

מטבעות ובית

 

מאמרים נוספים

דיני נזיקין
עריכת דין
כמה עולה עורך דין תביעת נזיקין?

עורך דין נזיקין הוא עורך דין המתמחה בייצוג תובעים או נתבעים בתביעות הנובעות מנזקים שנגרמו עקב רשלנות או התרשלות. עלויות עורך דין בתביעות נזיקין משתנות

קרא עוד »