חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

4 סימנים לכך שאת חווה אלימות במשפחה – וכיצד את צריכה לפעול?

תוכן עניינים

אלימות במשפחה היא נושא רגיש ומורכב מאוד. למעשה, אלימות במשפחה היא בעיה חברתית חמורה ההולכת וגוברת, המהווה סכנת חיים ממשית עם השלכות טראומטיות ארוכות טווח על הקורבנות. חשוב להכיר את נורות האזהרה הראשונות כדי לזהות מצבים מסוכנים ולמנוע אלימות נוספת. אספנו עבורך מספר נורות אזהרה, סימנים ברורים לכך שאת חשופה לחוות אלימות במשפחה, וכיצד כדאי לפעול במצב כזה.

 

פחדים, חרדות וחוסר ביטחון

אחד הסימנים הבולטים לאלימות במשפחה הוא תחושה כרונית של פחד, חרדה וחוסר ביטחון. אם את חשה באופן קבוע שאת צריכה "ללכת על ביצים" בביתך ולהיזהר מפני תגובות חריפות או אלימות מצד בן/בת הזוג או בני משפחה אחרים, זהו סימן מובהק לאלימות נפשית או פיזית. חוסר יכולת להרגיש בטוחה ורגועה בביתך שלך היא סיבה חמורה לדאגה שאין להקל בה ראש כלל.

 

שליטה, בידוד והשפלות

דפוס נוסף שעשוי להצביע על אלימות במשפחה הוא התנהגות שלטנית, מבודדת ומשפילה מצד בן/בת הזוג. אם את חשה שבן זוגך שולט באופן מוגזם בחייך, מונע ממך קשרים חברתיים, משפיל ומבזה אותך – ייתכן שמדובר באלימות נפשית קשה. התנהגות כזו פוגעת בערכך העצמי ומונעת ממך חיים תקינים ובריאים. לעיתים בן או בת הזוג הפוגעים משתמשים במניפולציות רגשיות על מנת לעורר חמלה לגבי התנהגותם הרכושנית, חשוב לשים לב לכך ולא לאפשר להתנהגות זו להימשך.

סימנים לאלימות

פגיעות פיזיות

הסימן החמור והברור ביותר לאלימות במשפחה הוא פגיעות פיזיות. אם את מתמודדת עם תוקפנות פיזית מצד בן או בת הזוג, כגון דחיפות, מכות, מכות יבשות, צלקות או כל אלימות פיזית אחרת-מדובר במצב חמור ביותר של אלימות שצריך לטפל בו באופן מידי. זכרי, מספיקה פעם אחת שבה את חווה אלימות פיזית בכדי להתחיל ולפעול בצעדים מצילי חיים.

 

כיצד לפעול?

תחילה, התייעצי עם גורם מקצועי. צרי קשר עם עובדת סוציאלית, עורך דין אלימות במשפחה, ארגונים למען זכויות נשים או ארגון המסייע לנפגעות אלימות במשפחה. גורם מקצועי יוכל להעניק לך הגנה, יעוץ והכוונה בדרך הטובה ביותר לטפל במצב. שנית, נסי לתעד ככל שניתן את האירועים האלימים שחווית, כולל תאריכים, זמנים ותיאור מפורט. תיעוד כזה יכול לסייע מאוד בהליכים משפטיים עתידיים, אם יהיו כאלה.

לאחר מכן, בהתאם לייעוץ המקצועי, שקלי דרכי פעולה כמו הרחקה של הגורם האלים, מעבר לבית מקלט לנפגעות אלימות, או הליכים משפטיים. ביטחונך וביטחון ילדיך הם העיקר.  דבר אחרון וחשוב במיוחד הוא מעגל תמיכה קרוב, אל תישארי לבד במצב כזה. חשוב להיעזר בבני משפחה או חברים קרובים שיוכלו לתמוך בך נפשית ולעזור לך במעבר להיפרד מהמצב האלים.

 

לסיכום

אלימות במשפחה היא תופעה קשה ובלתי נסבלת. אם את חווה סימנים של אלימות במצב הביתי שלך – פעלי בנחישות כדי להגן על עצמך ולצאת ממעגל האלימות. זכור, אף אחד לא חייב לחיות בפחד או לסבול התעללות מכל סוג שהוא.

אלימות במשפחה

מאמרים נוספים

איש קורא
טיפים ומידע על אלימות במשפחה
עורך דין דיני עבודה בתל אביב

בחירה נכונה של עורך דין דיני עבודה יכולה לסייע בהגשת תביעה או כתב הגנה, במגוון רחב של תחומים ונסיבות. עם זאת, חשוב לדעת לפי מה

קרא עוד »
 הערכת מסוכנות לבעל מכה

בעיית האלימות במשפחה היא בעיה מאוד רווחת. כחלק מהטיפול בבעיה הזו, בית המשפט ורשויות הרווחה נעזרות בכלי משמעותי שנקרא הערכת מסוכנות. הערכת מסוכנות היא הערכה

קרא עוד »